Батькам про правила дорожнього руху

Що мають знати батьки про навчання дітей правил дорожнього руху

 

         Важливо нагадати батькам, що яскравий одяг допомагає водієві вчасно помітити дитину. Сучасний дитячий одяг (куртки, комбінезони) зазвичай уже має нашивки-відбивачі, які видно здалеку. Більшість іграшок, значки, наклейки на дитячих рюкзаках також мають властивості відбивачів. Чим більше їх на одязі й речах малюка, тим краще. Дитині складно роздивлятися, що відбувається на вулиці, якщо на очі насунутий каптур або заважає парасолька.

         Як підготувати дитину до нестандартних ситуацій? По-перше, під час прогулянок варто розбирати й оцінювати різні реальні ситуації. По-друге, треба виховувати почуття настороженості в небезпечних ситуаціях і вчити дітей контролювати свої емоції та реакції. По-третє, слід учити дітей керувати своїм тілом, розуміти його фізичні можливості, застосовувати набутий досвід у нових ситуаціях.

         Корисно привчати дитину проговорювати свої дії, щоб вони ставали частиною її м’язової пам’яті й внутрішнього мовлення. Пояснювати й повторювати дітям, як вони мають поводитися на вулиці й у транспорті, потрібно стільки разів і так часто, щоб дошкільники не тільки запам’ятали й усвідомили алгоритм поводження, але й діяли в стандартних ситуаціях упевнено, компетентно та завбачливо.

Варто роз’ясняти дітям, що навіть припаркована машина може будь-якої миті рушити з місця; автомобіль може виїхати з-за рогу, з підворіття, з воріт. Діти мають знати, що гратися на автомобільній стоянці, ховатися за припарковані машини – небезпечно для життя. З дитиною необхідно дослідити двір і найближчі вулиці, показати небезпечні місця, пояснити, чим вони небезпечні, знайти разом з дитиною найнебезпечніше місце для ігор у дворі.

         Малюкові варто пояснювати  значення дорожніх знаків та сигналів світлофора, розповідати, що відбувається вдалині й поблизу вулиці, по якій він ходить разом з батьками.

Можна дозволяти дітям самостійно гратися лише на дитячих майданчиках, а кататися на санках – лише з тих гірок, які батьки бачили самі й упевнилися, що вони безпечні. Безпечним можна вважати схил, що не виходить на проїжджу частину дороги. Варто чітко вказувати межі ділянки, де діти можуть спокійно  кататися на велосипедах та інших транспортних засобах.

         Треба постійно нагадувати , що машина не лише «гарна іграшка» (нехай і завелика для дитини), засіб пересування, перевезення вантажів, але й джерело небезпеки.

         Грамотне поводження в транспорті, поблизу доріг і на вулиці містить низку вмінь, не пов’язаних безпосередньо зі знаннями про автомобілі й будову доріг. Так, діти мають уміти розрізняти основні кольори, форми зображення, які використовують при регулюванні руху транспорту та в знаках дорожнього руху, засвоїти поняття «вправо», «вліво» («праворуч», «ліворуч»), «посередині», «між», «поблизу», «вгорі», «внизу», «спиною», «боком», а також інші слова, що позначають напрямок руху й місцезнаходження предмета. Діти мають розуміти і такі слова, як «стій», «швидко». «небезпечно», «обережно», «поглянь», «увага», «по черзі», «разом» тощо. Крім того, необхідно навчити дошкільників запам’ятовувати розташування предметів, швидко розпізнавати предмети, зосереджувати увагу як на окремому предметі, так і на кількох предметах (непорушних і таких, що рухаються), бачити бічним зором і т.д.

         Якщо малюк заблукав на вулиці, це стає проблемою і для  нього самого, і для батьків. Добре відомо, що кожна дитина губиться хоч раз у житті, але більшість батьків не готові до такого повороту подій і сприймають його як трагедію. Для дитини це ситуація, у якій вона змушена виявити всі отримані знання про те, як переходити дорогу, як дійти до свого будинку, згадати своє ім’я, прізвище, адресу й т.п. Навіть якщо батьки неодноразово повторювали все це своєму малюкові, вони не можуть бути впевнені в тім, що в стресовій ситуації він не розгубиться й діятиме адекватно. Тому про всяк випадок треба подбати, щоб дитина мала картку, на якій зображено схему руху до свого будинку, а також написано прізвище, ім’я, по-батькові, домашній та робочий телефони батьків, бабусь і дідусів, яких-небудь друзів чи знайомих. Дитина має добре знати: якщо вона загубилася й на її плач та лемент батьки не приходять, потрібно звернутися до поліцейського або до продавця в магазині.

Рекомендації батькам дітей раннього віку та молодших дошкільників

 

·        Ваш малюк має гратися лише у дворі під вашим наглядом і знати: на дорогу виходити не можна!

·        Не залякуйте дитину, а спостерігайте разом із нею і, розглядаючи ситуації на дорозі, вулиці, у дворі, пояснюйте, що відбувається з транспортом, пішоходами.

·        Розвивайте у дитини зорову пам'ять, увагу. Для цього створюйте ігрові ситуації вдома. Закріплюйте в малюнках враження від побаченого.

 

У цьому віці ваш малюк має знати:

-         На дорогу виходити не можна.

-         Дорогу потрібно переходити лише з дорослим, тримаючись за його руку, вириватися не можна.

-         Переходити дорогу треба спокійно, не поспішати.

-         Пішоходи – люди, які йдуть вулицею.

-         Коли ми їдемо в автобусі, тролейбусі, трамваї, нас називають пасажирами.

-         Машини бувають різні – це транспорт. Машинами керують шофери (водії). Для машин (транспорту) призначено шосе. (дорога, бруківка)

-         Коли ми їдемо в транспорті, не можна виглядати з вікна, потрібно триматися за мамину, татову руку, поручні.

-         Щоб був порядок на дорозі, щоб не було аварій, щоб пішохід не потрапив під машину, треба підкорятися сигналу світлофора. 

Рекомендації батькам середніх та старших дошкільників

 

·        Виховуйте у малюка звичку бути на вулиці уважним, обережним і обачним.

·        Спостерігайте за ситуаціями на вулиці, дорозі, за пішоходами й транспортом, сигналами світлофора і обов’язково обговорюйте з дитиною побачене.

·        Читайте малюкові вірші з теми й обов’язково обговорюйте з ним прочитане.

·        На прогулянці, дорогою до дитячого садка й додому закріплюйте знання, отримані раніше.

·        Частіше ставте дитині проблемні запитання, розмовляйте з нею, звертайте її увагу на ваші дії. (чому ви зупинилися перед переходом, чому саме в цьому місці тощо)

 

Ваша дитини має знати певні правила й суворо їх дотримуватися:

-         Ходити по тротуару треба, тримаючись правої сторони.

-         Перш ніж перейти дорогу, слід переконатися, що транспорту немає, подивитися ліворуч і праворуч, потім можна рухатися.

-         Необхідно підкорятися сигналу світлофора.

-         У транспорті потрібно поводитися спокійно, розмовляти тихо, триматися за руку дорослого або поручні, щоб не впасти.

-         Не можна виглядати з вікна автобуса, тролейбуса, висувати у вікно руки.

-         Входити в транспорт і виходити з нього можна лише тоді, коли він стоїть.

-         Гратися можна лише у дворі.

 

 

«ДОВІДКОВЕ БЮРО» ДЛЯ БАТЬКІВ!!!

«ЩО ПОВИНННО БУТИ В ДОМАШНІЙ АПТЕЧЦІ?»

vЖарознижувальні засоби. Для зниження температури, а також як знеболювальні краще застосовувати препарати на основі парацетамолу (тайленол, калпол, панадол, ефералган, дафалган і т.ін.) Такі ліки, як аспірин (ацетилсаліцилова кислота) або комплексні препарати, краще не використовувати взагалі.

vГрілка, що використовують не тільки для зігрівання, але й для охолодження.

vАнтигістамінні препарати. Вони потрібні у разі виникнення алергічних станів. З’ясуйте заздалегідь у педіатра дозування за віком придбаних вами ліків.

vПерекис водню у вигляді стандартного розчину малої концентрації використовують як кровоспинний засіб після неважких травм – порізів, подряпин і т.ін. З його допомогою можна також визначити наявність у калі дитини домішок крові: для цього кілька крапель додають до калових мас. Утворення піни підтверджує наявність крові.

vРозчин зеленки застосовують для поверхневого обробляння шкіри, розчуханої після укусів комарів. ЇЇ можна замінити спиртовою настоянкою йоду.

vСмекта стане у пригоді у разі кишкових розладів.

vРегідрон використовують для лікування проносів, щоб не було зневоднення організму.

vКрем-бальзам «Рятівник». Диво-мазь містить арніку, незамінну в разі ударів, подряпин, саден, укусів комах і неважких опіків.

 

Крім того в аптечку слід покласти:

·        клізму розміру №1 або №2;

·        масляний розчин вазеліну;

·        медичні бинти;

·        вату;

·        набір пластирів різного розміру;

·        ножиці;

·        англійські шпильки (середнього розміру, не менше 6 шт.) для фіксації бинтів і заколювання частин одягу під час накладення шин для знерухомлення кінцівок.

 

У домашній аптечці має бути все необхідне для надання першої допомоги дитині. Адже недарма девіз британської служби швидкої допомоги: «Перша допомога рятує життя!»

«ДОВІДКОВЕ БЮРО» ДЛЯ БАТЬКІВ!!!

«ХАРЧОВІ ОТРУЄННЯ»

Улітку мало хто з батьків утримується від спокуси напоїти малюка парним молоком або пригостити його немитими ягодами з саду, овочами з городу. Таке молоко дуже шкідливе для маленьких дітей, оскільки, на відміну від молока, що пройшло теплове обробляння і стерильно запаковане, воно може спричинити не тільки кишкові розлади, але й інфекційні захворювання.

Такі ягоди, як полуниця, малина і суниці, необхідно мити особливо ретельно. Немита або погано промита зелень «зі свого городу» може призвести до розвитку у дитини ієрсиніозу, відомого також під назвою «псевдотуберкульозу» або «мишачої лихоманки».

Навіть звичайні для дитини продукти харчування спекотної пори року швидко псуються, а термін їхнього зберігання скорочується.

Неприпустимо поїти дитину сирою водою, навіть джерельною або після очищення крізь фільтр.

Як уникнути харчового отруєння? Скористайтеся нашими порадами.

·        Мийте руки до і після того, як доторкнулися їжі.

·        Їжу слід розігрівати і подавати в гарячому вигляді. Готуйте м'ясо і молочні продукти за температури не нижчої від 70°С.

·        Швидкопсувні продукти можна тримати не в холодильнику – за кімнатної температури (близько 20°С) – не більше 2 год. Якщо в спеку ви вирушили на пікнік, то час зберігання продуктів знижується до 1 год.

·        Посуд, у якому обробляли сире м'ясо, необхідно вимити найретельнішим чином, а обробну дошку краще відмити жорсткою губкою.

·        Під час приготування й розігрівання їжі в микрохвильовій печі періодично помішуйте її або куштуйте, узявши продукт з різних місць, тому що температура в СВЧ розподіляється недостатньо рівномірно.

·        Перегрітий автомобіль перетворюється на справжній інкубатор мікробів. Продукти можна тримати в машині не довше ніж тане морозиво.

«ДОВІДКОВЕ БЮРО» ДЛЯ БАТЬКІВ!!!

«УКУСИ КОМАХ»

 

З настанням літа з’являється чимало різних сезонних комах. Якщо метелики, бабки і коники цілком нешкідливі, то їхні «кусючі» побратими – мухи, ґедзі, комарі, деякі мурахи, кліщі й т.ін. – небезпечні.

Упоратися з ними в приміщенні можна за допомогою фумігатора. Для дитячої кімнати кращим є фумігатор, що працює від мережі, оскільки він, на відміну від жеврійної спіралі, не поглинає кисень. Москітна сітка або навіть звичайна марля, уміщена на вікно, - це обов’язковий елемент захисту дитини від настирливих комах.

Під час прогулянок допоможуть спеціальні серветки-репеленти, просочені особливим складом, запах якого відлякує літаючих «агресорів» протягом декількох годин.

Укуси бджіл, ос або джмелів не тільки болючі, але іноді призводять до розвитку серйозних алергічних реакцій, всуціль до анафілактичного шоку і астматичного нападу. Ці стани потребують негайної госпіталізації дитини.

Багатьох лякають укуси лісових кліщів, які можуть спричинити енцефаліт. Щоб уберегти дитину від укусів кліщів, необхідно перш за все захистити волосся і відкриті ділянки шкіри – екіпірувати її головним убором, надягати заміть шортів довгі штани, замінити відкриті сандалі закритим взуттям, а футболки і безрукавки – сорочкою із довгими рукавами.

«ДОВІДКОВЕ БЮРО» ДЛЯ БАТЬКІВ!!!

«ПЕРЕЛОМИ І ВИВИХИ»

 

Для маленьких дітей характерні переломи за типом «зеленої гілочки». Просто кістки у дітей настільки гнучкі, що швидше розщеплюються, ніж переламуються.

На жаль, не всі переломи можна визначити відразу. Іноді минає якийсь час, поки батьки запідозрять, що у дитини зламана кістка. До ознак перелому кісток руки (вони трапляються найчастіше)  належать: біль, втрата рухливості кінцівки, зміна форми.

Намагайтеся знерухомити пошкоджену кінцівку за допомогою «шини» або простої хустки і швидше доправити дитину до лікаря. Аналогічно діяти рекомендують у разі підозри на вивих. Після іммобілізації перелому або вивиху негайно зверніться до найближчого медпункту. Самолікування неприпустимо!

 

«ДОВІДКОВЕ БЮРО» ДЛЯ БАТЬКІВ!!!

«ПОДРЯПИНИ І САДНА»

 

Допитливі малюки пізнають навколишній світ фізично, тому важко уявити, щоб дитина росла без подряпин, саден, синців.

Місця порізів і подряпин важливо своєчасно промити, зупинити наявні кровотечі, прикласти холод до синців або шишки, змастити поранення зеленкою або відповідною маззю, накласти чисту пов’язку або пластир. Не менш важливо заспокоїти засмучену й перелякану дитину, втішити її та «полікувати».

Не потрібно надмірно переживати через отримані дитиною садна. Ваше занепокоєння неминуче передасться малюкові. Дійте впевнено і спокійно, тоді він теж заспокоїться.

 

«ДОВІДКОВЕ БЮРО» ДЛЯ БАТЬКІВ!!!

«СОНЦЕ ДОБРЕ І ЗЛЕ»

 

Скучивши за теплом і світлом, улітку ми проводимо дуже багато часу під прямими сонячними променями, забуваючи про небезпеку опіків і тепловий удар. Ще до настання спеки слід придбати дитячий захисний крем, що оберігає шкіру від надлишку ультрафіолету.

Сонячні опіки шкідливі. Доведено, що вони можуть призводити не тільки до передчасного старіння шкіри й розвитку фотодерматиту (алергії до сонячних променів), але й до зниження зору і навіть до онкологічних захворювань (раку шкіри).

Як захистити дитину від сонячного опіку і теплового удару? Ось декілька порад.

·     Виходячи на вулицю, обов’язково надягайте малюкові панамку.

·     Якщо дитині ще не виповнилося 6 місяців, крем від засмаги використовувати не можна, просто не підставляйте малюка під прямі сонячні промені.

·     Для дітей старше 6 місяців необхідний крем від засмаги, з фактором захисту не менше 15 одиниць.

·     Наносити захисний крем слід на відкриті ділянки шкіри щогодини, а також щоразу після купання, навіть якщо погода хмарна.

·     У період з 10.00 до 15.00, на який припадає пік активності ультрафіолетових променів А і В, краще взагалі не засмагати, а посидіти в тіні.

·     Навіть якщо дитина не обгоріла в перші 5 днів, термін перебування на відкритому сонці не повинен перевищувати 30 хв.

·     Дитина періодично повинна охолоджуватися в тіні – під парасолькою, тентом або під деревами.

·     Одягайте малюка в легкий бавовняний одяг.

·     Під час спеки діти повинні багато пити.

·     Якщо дитина все-таки обгоріла, загорніть її в рушник, змочений холодною водою, а повернувшись додому, обітріть розчином води й оцту в співвідношенні 50:50.

·     Улітку підвищується ризик термічних опіків. Сидячі біля багаття або помішуючи в мисці варення, будьте уважними, якщо поруч з вами перебуває маленька дитина.

·     Якщо розміри опіку перевищують 2,5 см, його розцінюють як важкий, а дитині потрібна спеціалізована медична допомога. Поки її не буде доправлено в лікарню або травмпункт, потрібно подбати про охолодження місця опіку. Не можна розкривати пухирі, накладати на опік пластирі – краще обмежитися вільною стерильною пов’язкою.

«ДОВІДКОВЕ БЮРО» ДЛЯ БАТЬКІВ!!!

«ЛІТО І БЕЗПЕКА НАШИХ ДІТЕЙ»

Небезпечна статистика

Липень особливо «багатий» на дитячі травми й отруєння. Крім того, за даними міжнародної статистики, найімовірніший час для нещасного випадку – недільний вечір. Що стосується вікової «групи ризику», то найбільш беззахисні діти 1-2 років.

За незрозумілої причини малюків ваблять місця і предмети, потенційно небезпечні для здоров’я, а іноді й життя – водойми, канави, колючі кущі, отруйні рослини, багаття, високі сходи й автотраси з пожвавленим рухом.

Зважаючи на все це, батькам слід повсякчас перебувати напоготові, не залишати дитину без нагляду. Вирушаючи з малюком на відпочинок, не забудьте взяти домашню аптечку.

«ДОВІДКОВЕ БЮРО» ДЛЯ БАТЬКІВ!!!

«ДИТИНА І СОНЦЕ»

 

Сонячні промені за певних умов є корисними для організму дитини. Вони поліпшують обмін речовин, підвищують захисні сили, сприяють утворенню вітаміну D, поліпшують склад крові та згубно діють на багато хвороботворних мікроорганізмів.

Однак зловживати сонячними променями не можна. Не потрібно прагнути того, щоб дитина добре засмагла, помилково вважаючи це ознакою здоров’я. Найкраще, якщо малюк перебуватиме під впливом розсіяних променів на ділянці, куди сонячні промені не проникають і де є тінь.

Перебування в світлотіні, повітряно-сонячні ванни корисні для здоров’я дитини, адже вона не втомлюється від сонця, не пітніє, не перегрівається, їй не загрожують сонячні опіки. Якщо дитині доводиться перебувати на ділянках, де мало тіні, то слід обмежити перебування на сонці.

Намагайтеся, щоб дитина в полудень взагалі не перебувала на сонці, тому що це шкідливо: у цей час в атмосфері містяться переважно теплові, або інфрачервоні промені, спричиняючи перегрівання.

Кращий час для ігор на ділянках, освітлених сонцем:

- ранкові години (9.30 – 11.30);

- друга половина дня (16.00-17.00).

У ці години сонце стоїть досить низько над горизонтом.

Малюкові не слід під прямими сонячними променями спочатку перебувати понад 5-6 хв. Поступово цей час збільшується до 10-15 хв., а пізніше – до 40-50 хв. (за весь день). Не втрачайте пильності, постійно спостерігайте за самопочуттям дитини, її настроєм.

Основні ознаки перегрівання – млявість, почервоніння шкіри обличчя, головний біль, потовиділення, іноді – знепритомнення. Якщо це сталося, негайно відведіть дитину в тінь, напоїть охолодженою кип’яченою водою (давати пити маленькими ковтками!), на лоб покладіть вологий рушник і більше не пускайте її на сонце.

«ДОВІДКОВЕ БЮРО» ДЛЯ БАТЬКІВ!!!

«ЯК ХАРЧУВАТИСЯ ВЛІТКУ»

 

Наукові дані засвідчили, що влітку підвищується рухова активність дитини, спричиняючи посилення обмінних процесів, збільшення споживання білків, вітамінів, мінеральних речовин. Природно, щоб відшкодувати ці додаткові витрати, слід подбати про дитячий раціон, зокрема калорійність і харчову цінність. Улітку у дітей зменшується виділення травного соку, знижується апетит. Необхідно підвищити калорійність харчування дитини на 10-15% і дещо змінити раціон. Дитині потрібно давати більше молока і молочних продуктів кисломолочних напоїв, що краще засвоюються. Необхідно вживати свіжі овочі, фрукти, ягоди, зелень. Вони не тільки збагачують їжу вітамінами і мінеральними солями, але й нормалізують кислотно-лужний баланс в організмі¸ що часто порушується через перегрівання.

Необхідно змінити режим годування, поміняти місцями обід і полуденок. Так, у спекотний полуденний час, коли апетит у дитини різко знижується, їй смакуватиме легке харчування  кисломолочними продуктами, соками, фруктами, ягодами. А коли дитина пограє після денного сну і зголодніє, вона впорається з калорійним, багатим білками, повноцінним обідом.

У спеку у дітей підвищується потреба в рідині. У спекотні дні корисно пропонувати пиття перед годуванням, що підвищує апетит. Можна дозволити дитині запивати другу страву соком, водою і т.ін.

І, нарешті, не забувайте влітку ретельно стежити за дотриманням необхідних гігієнічних правил, використовуйте тільки свіжі, високоякісні продукти, ретельно мийте овочі, фрукти.

«ДОВІДКОВЕ БЮРО» ДЛЯ БАТЬКІВ!!!

«ВІДПОЧИНОК ДИТИНИ В МІСТІ»

 

Під час поїздки на легковику, якщо немає дитячого крісла, посадіть дитину на задньому сидінні посередині або праворуч.

Поясніть їй, що не можна гратися на стоянках особистого транспорту, будівельному майданчику, у підвалах і біля відкритих люків каналізації.

Дотримуйте правил поведінки на вулиці: візьміть дитину за руку, на тротуарі тримайтеся подалі від проїжджої частини, переходьте дорогу через пішохідний перехід.

Поясніть дітям, що гратися поблизу автотранспорту небезпечно. Улітку на вулицях стає більше бездомних собак і кішок. Вони можуть бути переносниками захворювань, часто поводяться агресивно. Забороніть дітям наближатися до тварин, приманювати їх їжею. Бур’яни у дворі не підходять дитині для ігор у магазин, ринок, доньки-матері. Поясніть, що ці рослини не бажано чіпати руками і не можна брати до рота.

 

«ДОВІДКОВЕ БЮРО» ДЛЯ БАТЬКІВ!!!

«ЯКЩО ДИТИНА ЗАЛИШИЛАСЯ В МІСТІ»

 

Як зробити, щоб дитина цікаво провела літо? Нехай у неї завжди будуть попідруч різні Фарби, фломастери, олівці, пластилін і глина. Яскраві, соковиті фарби на малюнках означатимуть те, що з дитиною все добре.

Відвідайте з малюком усі музеї вашого міста.

Перебувайте більше на свіжому повітрі. Ознайомте дитину з комахами. Особливості поведінки комах, незвичне забарвлення, способи польоту дуже цікавлять дітей. Спостереження за комахами сприяє розумінню ними взаємозв’язків живої та неживої природи, дбайливого ставлення до неї.

Читайте дітям вірші, оповідання, казки, загадуйте загадки.

Відпочити зі своєю дитиною – це чудова нагода побути з нею наодинці, подивитися на неї іншими очима, порадіти х того, як вона виросла і як багато її цікавить.

«ДОВІДКОВЕ БЮРО» ДЛЯ БАТЬКІВ!!!

«ВІДПОЧИНОК З ДИТИНОЮ НА МОРІ»

 

Вирушаючи на море з дитиною, ви повинні знати, що плавання у відкритій водоймі – це одночасний вплив світла, води, руху і повітря. Ураховуйте, що в разі морського купання додається ще й хімічне подразнення солями і мікроелементами. Відвідуйте з дитиною пляж з 9-ї до 11-ї год. Та з 16-ї до 18-ї год. Простежте, щоб дитина не плавала, якщо голодна, і раніше, ніж через 1 годину після прийому їжі. Для безпеки дайте їй спеціальний жилет або надувний круг, покажіть, як ним користуватися. Не залишайте дітей без нагляду, щоб вони не гралися у воді «до посиніння». Організуйте чергування плавання, прийняття сонячних і повітряних ванн, ходьбу босоніж по піску або гальці для максимального оздоровчого ефекту.

«ДОВІДКОВЕ БЮРО» ДЛЯ БАТЬКІВ!!!

«ВІДПОЧИНОК З ДИТИНОЮ ВЛІТКУ НА ДАЧІ»

 

Укуси кліщів, бджіл, ос і комарів можуть виявитися небезпечними. Для захисту від комах застосовуйте репеленти з натуральними компонентами. Якщо вжалила оса або бджола, то спочатку видаліть жало, потім протріть шкіру спиртом і прикладіть на 50 с лід, обгорнутий марлею. Бджолині або комарині укуси у дітей можуть супроводжуватися набряками, сильним почервонінням, подразненням і свербінням. Проконсультуйтеся з педіатром про застосування в таких випадках протиалергенних препаратів. Якщо ви виявили у дитини кліща, найкраще звернутися по допомогу до медиків, які витягнуть комаху, оброблять рану і за потреби призначать відповідне лікування. Однак вдатися до лікарської допомоги можна не завжди, наприклад, кліща виявили увечері, у ванній, або безпосередньо на пікніку, у поході. На цей випадок існує кілька дієвих методів. Головне – не панікувати і не лякати дитину. Усі дії слід проводити спокійно, уважно, акуратно й зосереджено.

Для того, щоб витягнути кліща, необхідно накласти на шкіру навколо нього кільце діаметром не більше 2 см (наприклад, обручку або будь-яке пластикове кільце), обробити ділянку всередині кільця антисептиком, залити олією або густо намастити дитячим кремом (на кліща і навколо нього у межах кільця) і почекати 5-10 хв. Дихальні канали кліща розташовані на хвості, тому будь-який жир або крем перекриває йому надходження повітря. Не маючи змоги дихати, кліщ вилізе зі шкіри і його можна буде витягти.

Улітку існує багато спокус у вигляді  дарів лісу, але не всі привабливі ягоди і гриби їстівні. Привчайте дітей не збирати невідомі їм рослини. Дитині слід пояснити, як сховатися під час грози і блискавки. Грозові розряди небезпечні для людей, тому слід перечекати негоду в приміщенні, зачинити балконні двері, кватирки.

«ДОВІДКОВЕ БЮРО» ДЛЯ БАТЬКІВ!!!

«ПІДГОТОВКА ДО ШКІЛЬНОГО ПЕРІОДУ»

Перехід до навчання в стінах школи – переломний момент у розвитку дитини. До цього основною в її житті була гра, яка має поступатися місцем навчанню. До школи дітей зазвичай готують вихователь дитячого садка і майбутній учитель першокласників. Але готовність до навчання – це не тільки опанування читання й лічби. Є й інші, не менш важливі показники. Зміцнюйте фізичний стан дитини, регулярно робіть з нею гімнастику, зарядку. Це допоможе підготувати мускулатуру до збереження однієї й тієї самої пози протягом 35-40 хвилин. Якщо є порушення органів зору, органів слуху, пальців, то в подальшому вони можуть спричинити затримання в розвитку, призвести до неуспішності. Проконсультуйтеся з лікарем і своєчасно вживайте заходів.

Збагачуйте уявлення дитини, давайте їй нову інформацію і допомагайте її осмислити, застосовувати в грі або малюнку. Знання мають бути «живими», спонукати мислення, уяву і творчість. Привчайте дитину до пошуку і встановлення причинно-наслідкових звязків. Для цього обговорюйте будь-яке явище, до яких змін воно призвело. Продовжуйте вивчати з майбутнім першокласником букви і навчайте читати. Повторюйте назви чисел (пряма та зворотна лічба), геометричні фігури, кольори, закріплюйте поняття «маленький»/«великий», «вузький»/«широкий», «низький»/«високий».  Тренуйте пам'ять розучуванням віршів, байок, потішок і пісень, що відповідають віку дитини. Малюйте, ліпіть, конструюйте з дитиною, збирайте пазли – усе це сприяє розвитку дрібної моторики. Легшим буде навчання письма та розвиток мовлення, формування уваги і посидючості. Дуже важливими для успішної адаптації в школі є соціальні навички, товариськість, доброзичливість. Якщо дитина соромиться, допоможіть їй подолати сором’язливість. Поясніть, як звертатися до дорослих і однолітків, формулювати запитання або прохання.

Літній період оздоровлення дітей – це велика відповідальність дорослих. Невимушена атмосфера сезону відпусток часом розслаблює батьків настільки, що вони забувають про значення літа для дітей. Вони жадають подорожей, відпочинку за містом і на морі, де можуть розважитися та проявитися. Можливості літнього періоду слід використати з найбільшою користю для всієї родини, для дитини. Потрібно бути готовими до проблем акліматизації дітей у разі значної віддаленості курортів від місць проживання. Значну небезпеку для дітей з північних регіонів становлять прямі сонячні промені, спричиняючи опіки, перегрівання організму. Інша проблема – це питна вода, нові продукти харчування, що можуть призвести до захворювань, зіпсувати відпочинок. Тільки продумавши все до дрібниць, можна сподіватися на вдалий літній сезон. Наведені вище поради та рекомендації охоплюють найголовніші аспекти оздоровчого періоду. Нічого складного в кожному з пунктів немає, адже всі вони є сьогоднішніми реаліями і мають полегшити завдання батьків.

«ДОВІДКОВЕ БЮРО» ДЛЯ БАТЬКІВ!!!

«БЕЗПЕКА ДИТИНИ ВЛІТКУ»

Тепло сприяє посиленому розмноженню бактерій, їхні колонії швидко збільшуються в недоброякісних продуктах харчування. Овочі та фрукти обов’язково мийте під проточною водою перед вживанням. Постійно нагадуйте дитині про особисту гігієну, її перше правило – мити руки перед їжею. Шкіра дітей недосконала, як і здатність до терморегуляції, тому теплові удари трапляються частіше. Щоб цього не сталося, одягайте дитину відповідно до погоди у світлий одяг з натуральних тканин. Сонячної днини обов’язковим є легкий головний убір, достатній запас питної води. Уникайте сонячних опіків – типових травм літнього періоду. Ці ушкодження виникають, якщо шкіра не підготовлена до прийому великих доз ультрафіолету або дитина тривалий час перебуває на сонці.

Тривалість повітряно-сонячних ванн збільшуйте поступово: з 3-5 до 20-40 хв. Уникайте періоду з 12-ї до 15-ї години, коли сонце дуже активне. За потреби намастіть дитячу шкіру сонцезахисним кремом. Домашня аптечка має бути укомплектована такими препаратами, як парацетамол, йод, зеленка, перекис водню, крем Декспантенол (вітамін В5). Улітку затребувані дитячі сонцезахисні креми, репеленти для відлякування комах.

«ДОВІДКОВЕ БЮРО» ДЛЯ БАТЬКІВ!!!

«ПОРАДИ І РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ОЗДОРОВЛЕННЯ

ТА БЕЗПЕКИ ДИТИНИ ВЛІТКУ»

Літній період дає змогу повною мірою скористатися благами природнього оточення: сонцем, повітрям, водою, рослинами. Ще в давнину лікар Авіценна вважав їх основними факторами збереження здоров’я. До них також належать раціональне харчування, рух, сон, обмін речовин, емоції. Розгляньмо, як у теплу пору року поєднувати оздоровлення, загартовування дитини з правильним харчуванням і всебічним розвитком.

Довгоочікуваний літній період. Що він означає для дитини і батьків?

Улітку дитячі садки практикують прийом дітей і проведення ранкової зарядки на ділянці. Спортивні змагання, посильна праця відбуваються на свіжому повітрі. Ознайомлення з навколишнім світом стає дуже близьким до природи, особливо на прогулянках у парк або на річку. Веселі дитячі голоси на вулиці не вщухають на вулиці до самої темряви. Улітку, крім широких можливостей для відпочинку, виникають і нові приводи для занепокоєння за життя та здоров’я дітей. Дуже важливо опрацювати питання безпеки на вулиці, щоб дитина не загубилася, не обгоріла на сонці, не отримала тепловий удар.

Заклад дошкільної освіти не бере на себе функції медичних установ, але цілеспрямовано опікується зміцненням здоров’я і загартовуванням дітей. Наприклад, улітку в меню обов’язково наявні свіжі фрукти й овочі, соки. У режимі дня дітей 3-7 років обов’язковими є сонячно-повітряні ванни. Проводять вологе обтирання, ходіння босоніж і обливання водою. Ці процедури варто продовжити під час поїздок сім’ї на дачу, на море, на дозвіллі в місті. Тоді три літніх місяці принесуть максимальну користь організму, який зростає.

 

Поради педіатрів щодо організації режиму дня

дитини дошкільного віку влітку

Наскільки суворим має бути режим дня влітку? Чи потрібен він? Педіатри одностайні в думці, що дотримання розпорядку є необхідним для дитини будь-якого віку (і дорослому також!). Коли «біологічний годинник» налаштовується на певний ритм, діти зазвичай менше хворіють, легше витримують перехід із закладу дошкільної освіти в школу. У правильному режимі дня обов’язково наявна фізична рухливість для розвитку дитини, особливо її кістково-м’язової системи. 

Моменти, на які педіатри рекомендують звернути особливу увагу 

1.     Забезпечити дитині тривалість сну, відповідну до її віку та біологічної потреби.

2.     Діти молодших і середніх груп дитячого садка віком 3-5 років сплять 11-12,5 год., з яких 2 години відведено на денний сон.

3.     Дітям старшої групи віком 5-7 років на нічний сон відводять 10 год і 1,5 години – на денний.

4.     Якщо дитина влітку не може заснути в належний їй час, тому що на вулиці ще світло, то затемнюють приміщення щільними шторами.

5.     Слід уникати недосипання, а також занадто тривалого сну, у результаті чого у дітей може виникнути вередування, млявість, головний біль.

6.     Не можна допускати надмірної фізичної активності, тривалого стояння, важкої роботи. Недолік рухливості є шкідливим для дітей.

7.     Якщо літні заняття будуть цікавими, різноманітними, тоді ввечері з’являється почуття приємної втоми, що полегшує засинання.

8.     Загальна тривалість перебування дитини на повітрі влітку не повинна бути менше 4 годин.

9.     Правильний режим дня дошкільника містить як розваги, так і загартовування, посильну допомогу дорослим, ігри і творчі заняття.

Літні гартувальні процедури

(проводять у закладі дошкільної освіти і вдома 1-2 рази на день)

 

1.     Повітряні ванни за температури повітря +28…30°С.

2.     Сонячні ванни середньою тривалістю 20 хвилин.

3.     Обтирання вологою губкою +18…20°С (3-5 с).

4.     Обливання теплою водою 5-10 с із поступовим зниженням температури до +20°С.

5.     Ходьба босоніж по траві, піску, землі, річковій або морській гальці.

«ДОВІДКОВЕ БЮРО» ДЛЯ БАТЬКІВ!!!

«ХАРЧУВАННЯ ДИТИНИ ВЛІТКУ»

Продукти, готові страви забезпечують організм дитини всіма необхідними речовинами й енергією. Але травні соки у дітей слабші, ніж у дорослих, а кишечник менше чинить опір бактеріям і токсинам. Улітку розлади травлення виникають частіше і є важчими, тому вибору раціону в теплу пору року слід приділити підвищену увагу. Харчування дитини має бути калорійним. У теплий період потреби організму в енергії знижуються, але дитячий організм повинен отримувати необхідний «будівельний матеріал». Батькам важливо знати, що загальноприйняті норми – це не догма. Правильність харчування дитини обумовлено не тільки кількістю і складом їжі. Наприклад, до трьох років дитина повинна отримувати на добу 1 кг маси тіла (приблизно): 4 г білків, 4,5 г жирів, 15 г вуглеводів. Ця кількість продуктів дає в середньому 100 ккал на 1 кг маси. Але є діти, які добре розвиваються в разі надходження в організм усього 1,5 г білка на 1 кг маси.

Рекомендації педіатрів щодо організації харчування дітей улітку 

1.     Якщо дитина спекотної днини відмовляється від їжі, то запропонуйте їй один кисло-солодкий фрукт, тоді її апетит поліпшиться.

2.     До вечора на вулиці стає прохолодніше, потреба в їжі дається взнаки. Стежте, щоб за вечерею дитина не перевантажила шлунок, не переїдала на ніч.

3.     Плануйте дитяче меню, у якому приблизно 50% білків дають продукти тваринного походження (м'ясо, сир твердий, сир кисломолочний, йогурт, молоко, яйця, нежирні сорти морської риби, яловича печінка).

4.     Перевагу в м’ясних стравах віддавайте телятині, куриній грудці, м’ясу кролика.

5.     Повноцінні жири, необхідні організму, дитина повинна отримувати з яєчним жовтком, вершковим маслом. Уміст рослинних жирів у харчуванні дитини становить 25%.

6.     Свіжі овочі та фрукти обов’язково уводьте до щоденного раціону влітку. Це доступні джерела вуглеводів, ферментів і вітамінів для дитячого організму.

7.     Кабачки, моркву, картоплю, брокколі піддавайте тепловому оброблянню. Помідори, редис, огірки, листя салату, цибулю діти споживають у свіжому вигляді.

8.     Улітку посилено виділяється піт з мінеральними солями. Ці втрати організму слід компенсувати. Спекотної днини для тамування спраги давайте дитині очищену негазовану воду.

Користь фруктів і овочів для дітей

1.     Фруктові, ягідні та овочеві соки містять усі натуральні речовини свіжих плодів, надають відновлювальну дію на організм.

2.     Персиковий сік підсилює секрецію травних залоз, має протинудотну дію.

3.     Помідори корисні дітям завдяки високому вмісту калію, вітаміну С і каротину.

4.     Свіжа морква містить 12 ферментів, вітаміни, органічні кислоти, що підвищують опірність організму інфекціям.

5.     Огірки поліпшують апетит, а свіжий сік плодів має бактерицидну дію.

6.     Капуста містить 13 вітамінів, зокрема провітамін D.

7.     Кабачки нормалізують перистальтику кишечника.

8.     Відвар груш добре тамує спрагу влітку.

«ДОВІДКОВЕ БЮРО» ДЛЯ БАТЬКІВ!!!

«ІГРОВА ДІЯЛЬНІСТЬ ВЛІТКУ»

Шановні татусі та матусі!

Надаємо вам деякі поради щодо організації ігрової діяльності з малечею.

Виберіть найцікавіше з того, що ми вам пропонуємо, і тоді ваша дитина отримає велику користь.

Улітку сім’ї часто відпочивають на природі. Вона буває різною. Наприклад, дача – це справжня природа. Коли вся родина їде на природу, то це пікнік. До виїзду готуються заздалегідь. Діти збирають іграшки, тато – спортивне й похідне спорядження, а мама – великий рюкзак з продуктами. Виїжджаючи на дачу, використайте час з користю.

На природі можна навчити:

* самостійності;

* нічого не боятися;

* плавати, бігати, стрибати;

* багаття розпалювати (для старших дітей);

* розширювати знання про рослин, тварин, природні явища;

* отримувати емоційне задоволення.

Найчастіше на пікніку збираються різновікові компанії. Тому майте у запасі декілька таких ігор, що всім цікаві та зрозумілі.

 

«Весела естафета»

Етап перший

Мами й тата виборюють дистанцію і показують дітям спосіб пересування. Способів безліч: як пінгвін, як конячка, задки, боком, рачки, верхом на паличці, стрибаючи із затиснутим між колінами м’ячиком.

Етап другий

Дорослий тримає дитину за ноги, а вона долає дистанцію на руках.

Етап третій

Подолати дистанцію з шишкою на голові (або яким-небудь іншим предметом).

Етап четвертий

У цьому конкурсі беруть участь усі члени родини: тато, мама і дитина. Мама з татом зчіплюють руки так, щоб утворився «стілець». На нього сідає малюк – і змагання розпочинаються. Кожна родина добігає до позначеного дерева, оббігає його і повертається.

Якщо ви граєте в сосновому лісі, то можна вибирати ігри з шишками.

«У кого більше шишок?»

Зібрати шишки. У кого більше, той і переможець.

«Влучний стрілець»

Відзначте лінію, від якої вестиметься стрільба. Поставте на невеликій відстані відро або капелюх. Нехай діти вправляються в метанні, кидаючи туди шишки.

«Скільки шишок? Відгадай!»

Побігали, пострибали, тепер час відпочити, посидіти біля багаття і пограти в спокійні ігри.

Покладіть кілька шишок у непрозорий пакет або мішечок і запропонуйте малятам відгадати скільки їх там, підказуючи словами «більше» та «менше».

Не забудьте прихопити із собою м’яч. Які ігри можна влаштувати із ним? Волейбол, футбол, баскетбол… А ще?

«Швидкий м’яч»

Усі великі та маленькі гравці утворюють коло і починають передавати по колу м’яч. Поступово темп гри зростає. Якщо хто-небудь із гравців його упустив, він залишає гру і виходить із кола. Виграє той, хто залишився останнім.

«Дожени»

Усі гравці утворюють коло. Двоє, які стоять одне навпроти одного, тримають у руках по м’ячу. За командою вони починають передавати м’яч по колу в одному напрямку, намагаючись, щоб один м’яч наздогнав інший. Той, у кого будуть два м’ячі, отримує штрафний бал.

Біля багаття

Діти із задоволенням допоможуть таткам розпалити багаття. Попросіть їх зібрати хмиз і дрова. Покажіть, як правильно розпалювати багаття. Тут можна співати улюблені пісні, відгадувати загадки або грати в ігри зі словами.

«Зіпсований телефон»

Одна дитина придумує слово і говорить його на вухо сусідові, той шепоче почуте на вухо наступному гравцеві. Коли слово «обійде» коло, останній гравець повинен його назвати вголос.

«Асоціації»

Це гра для старших дітей. Поясніть їм, що таке асоціації. Наприклад, коли ми говоримо «зима», то відразу згадуємо сніг. І так далі. Перший гравець вимовляє слово, а наступний швидко говорить далі. Наприклад: «слон – Африка», «Африка – мавпа», «мавпа – зоопарк»,  «зоопарк – крокодил», «крокодил – Чебурашка». Так від гравця до гравця слово буде трансформуватися.

На пляжі

Ці ігри з водою та піском. Найкраща пора для цих ігор – літо. З піском так цікаво гратися! Кожен малюк із задоволенням будує, пересипає, ліпить. Дитина, якій 1,5-2 роки, ще не вміє по-справжньому ліпити пасочки, тому сідайте в пісок і ліпіть самі. Малюк бачитиме, як дорослі це роблять, і намагатиметься наслідувати. Покажіть йому: ось сухий пісок, ось – мокрий. Сухий можна пересипати, а з мокрого споруджувати будівлі. На прогулянку беріть кілька відер різного розміру. Розповідайте дитині: «У велике відро поміститься багато піску, а в маленьке – мало».

Що робити на піщаному березі?

Можна, наприклад:

* «закопувати» одне одного в теплий пісок;

* ходити босоніж;

* будувати з вологого піску палаци й вежі;

* рити колодязі, тунелі;

* прокладати дороги для іграшкових автомобілів;

* робити пасочки і прикрашати їх;

* «варити суп» у відрі;

* разом з батьками ліпити піщані фігури;

* малювати пальцями або паличкою по вологому піску.

Пляж – це не тільки пісок, але ще й вода. Річка або море, озеро або басейн. Перш ніж ви прочитаєте про ігри у воді, згадайте правила.

1.     Увага! Увага! Не залишайте дітей у воді без нагляду!

2.     Надувні іграшки і приладдя для плавання розраховані тільки на те, що дорослий перебуває поруч з дитиною.

3.     Стежте, щоб малюк не перегрівся на сонці.

4.     Не забувайте напувати дітлахів водою, тому що на пляжі буває дуже спекотно.

Сьогодні є безліч плавальних пристосувань для дітей. Це надувні ходунки, нарукавники, ласти, жилети.

«Водний забіг»

Бігати у воді дуже непросто. Грати краще на такій глибині, щоб вода доходила тільки до щиколотки. Заздалегідь перевірте, щоб на дні не виявилося камінців.

«Змагання крокодильчиків»

Усі діти стають «крокодильчиками», вони ходять руками по дну на мілководді (обов’язково під наглядом дорослих), наздоганяючи одне одного.

«Щучки та карасики»

Мамо або тато будуть «щучкою», а діти – «карасиками». Для «рибок» - малят намалюйте на пляжі «будиночки» - кружечки. «Карасики» весело граються на просторі. З’являється «щучка». «Рибки» біжать з води до своїх «будиночків».

 

Для ігор з водою можна використати гумові надувні басейни, поліетиленові ванни й тазики, складати в них іграшки, пляшечки, баночки. Зробіть з дітьми кораблики, нехай гумові ляльки «вчаться» плавати, а каченята живуть на фермі біля «ставка» - вкопаного в землю тазика.